O STOWARZYSZENIU

Stowarzyszenie „Projekt Zewnętrza” podejmuje działania służące edukacji przestrzennej młodzieży – osób będących w takim wieku, kiedy szczególnie intensywnie poszukuje się wzorców, także tych, których przyswojenie sprawia, że w dorosłym życiu człowiek potrafi świadomie wpływać na kształt otaczającego go krajobrazu.
Naszym zdaniem (zespół stowarzyszenia tworzą nauczyciele) w polskiej szkole wciąż brakuje zajęć w pełni odpowiadających na tego typu potrzeby. Co gorsze, jej wnętrze, w zestawieniu z coraz szybciej zmieniającą się rzeczywistością, jest dziś miejscem nieatrakcyjnym, a więc takim, z którym trudno się identyfikować, o które nie chce się dbać, obojętnym. Poprzez nasze działania chcemy wpłynąć na zmianę tej sytuacji – zależy nam na tym, by szkoła w większym stopniu pełniła funkcję kulturotwórczą, by przyciągała, także poprzez swój niebanalny wizerunek, wyzwalający pozytywne emocje i mogący być dla młodzieży inspiracją.
Przygotowywane przez nas projekty są tak pomyślane, by edukacyjne działania, pobudzające wrażliwość i rozwijające zdolności ich uczestników, wiązały się z wymiernymi, trwałymi efektami – podczas warsztatów młodzież zaznajamia się z wybranymi zagadnieniami dotyczącymi wzornictwa, architektury wnętrz, architektury krajobrazu czy street artu, tworzy własne projekty aranżacji, a następnie realizuje je na terenie szkoły. W ten sposób poszerza swoją wiedzę i zdobywa nowe umiejętności, a efekty jej pracy przyczyniają się do jakościowej zmiany fragmentu publicznej przestrzeni. Urządzenie szkoły w sposób pomysłowy, samodzielny, przez osoby spędzające w niej wiele godzin, sprzyja także kształtowaniu postaw prospołecznych, skutecznie przygotowuje do podejmowania w dorosłym życiu działań o charakterze obywatelskim – widzimy, że uczniowie biorący udział w naszych projektach, częściej niż ich koledzy angażują się w pracę wolontariacką i zasilają szeregi lokalnych organizacji pozarządowych, stając się osobami odpowiedzialnymi za społeczność, którą tworzą oraz za warunki jej życia.

ZARZĄD STOWARZYSZENIA „PROJEKT ZEWNĘTRZA”

Magda Tyczyńska

Małgorzata Rama