20 czerwca przypada Światowy Dzień Uchodźcy. Jest to gest solidarności z tysiącami osób, które uciekły ze swoich domów przed prześladowaniem. Działania i akcje podejmowane w tym okresie mają przypominać, że nikt nie jest uchodźcą z wyboru. Uchodźcą jest natomiast osoba, która zmuszona chronić swoje życie i życie swoich bliskich ucieka z domu do innego, bezpiecznego miejsca. W tym dniu zapraszamy do VII LO w Toruniu na wyjątkowe lekcje – empatii.

FILMOWO

10 00 – 12 00, sala 025

„Salam” (reż. Zach Ingrasci, Chris Temple, USA, Jordania, Syria 2015, 75 min.), „Kuzyni” (reż. Bartek Tryzna i Monika Stpiczyńska, Polska, 10 min.) – panel bardzo obrazowy. Dwaj Amerykanie – Zach i Chris zabiorą was do jordańskiego obozu dla uchodźców Za’atari, gdzie rozbili namiot pośród 85 tysięcy uciekinierów z Syrii. Lorsan i jego kuzyn, czeczeńscy uchodźcy, opowiedzą wam, jak wygląda ich codzienność w Polsce.

REPORTAŻOWO

12 30 – 13 30, sala 025

„Wielki przypływ” – panel bardzo uczuciowy. Czytając fragmenty reportażu Jarosława Mikołajewskiego, dowiecie się, dlaczego mieszkańcy Lampedusy organizują pomoc
dla osób uciekających przed wojną i prześladowaniem.

MURALOWO

12 30 – 14 00, dziedziniec szkoły

„Lubmy się!” – panel bardzo twarzowy. Z czym wam bardziej do twarzy?
Z miłością czy ze złością? Ile ludzi, tyle emocji i postaw. Wymiana tych dobrych buduje, więc: lubmy się i zróbmy nowy mural na terenie VII LO.

Dzień Uchodźcy w Warszawie organizowany jest przez Fundację Refugee.pl i Fundację im. Stefana Batorego w ramach programu Obywatele dla Demokracji/ finansowanego z funduszy EOG.